Anaç Sayfa

Merhaba…

Benim amacım, öğrendiklerimi paylaşmak ve birilerine faydalı olmak. Pedagog değilim, doktor değilim, pazarlamacı değilim sadece doğru bireyler yetiştirmeye çalışan, okuyan, araştıran, yeni fikirlere açık bir anneyim.

Bebek büyütme serüvenine başladıktan sonra ilk keşfettiğim şey, her bir bebeğin ve her bir annenin çok farklı olduğuydu. İlk dönem Tracy Hogg’un Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler adında bir kitabını okuyordum. Sanıyordum ki orada yazan şeyleri uyguladığımda bebeğim birden hayal ettiğim gibi bir melek olacak. Tabi olmadı, çünkü her şeyi söylediği gibi uygulayamadım ve bebeğim de kesinlikle kitap bebek değildi. Bazı önerilerin hayatımızda mucize yaratmasını beklerken, çocukların her birinin şahsına münhasır, ayrı kişiler olduğu gerçeğini gözardı etmememiz gerekiyor. Haliyle yapmamız gereken şey;  çocuk bakımında karşılaştığımız her problemi kişiye özel ele alıp, bu konuda kendimizi geliştirmek, okumak, sormak, denemek ve çözümü bulmak. Kendimizi yormak ve zorlamak zorundayız, çünkü yaptığımız şey kek değil, bir insan! Bir arkadaşım iki çocuğuma yetişmeye çalışır halime baktı ve dedi ki “tüm gün bunlarla uğraşıyorsun, anne olduktan sonra kesin senin IQ düşmüştür”. Uzmanlar konuyu araştırabilir; bence bir kadının annelikle beraber yaratıcılık, çözüm üretme, programlama, zaman yönetimi gibi birçok vasfı gelişir.

Hani bir klişe var ya, “anne olduğum zaman, annemi daha iyi anladım” diye… Ben anne olduğum zaman her kadının anne olamayacağını ve hatta olmaması gerektiğini anladım. Son dönem anneler tarafından anne olması konusunda tacize uğrayan bazı kadınların isyankar, sitemkar ve hatta anneleri aşağılayıcı ibareler içeren yazılarını okudum. İlk başta biyolojik saat ve içgüdü gibi doğal dürtülere aykırı gelen bu düşünceler, yavrularım büyümeye başladıkça daha anlamlı gelmeye başladı. Allah isteyen herkese bu duyguyu yaşatsın ama evet, hayatının her anından, her şekilde fedakarlık edeceksin ve hiçbir şey bebek sahibi olmadan önceki gibi olmayacak. Artık pek de özgür olmayacaksın, istediğin pek çok şeyi ertelemek zorunda kalacaksın. Ne kadar destek alırsan al, hayatın çok daha yorucu olacak.

Hazır mısın?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s