Yenidoğan Sünneti

Aynı hastanede doğum yaptığımız yakın bir arkadaşım, kendi oğlunu 1 günlükken sünnet ettirmiş ve kesinlikle tavsiye etmişti. O zamana kadar bu konuyu hiç düşünmemiştim ama birden erkek evlat sahibi olmanın külfetlerinden biri olan sünnet mevzusu aklıma girmiş oldu. Hamile bir annenin, oğlunun bir uzvunun kesilmesine karar vermesi baya zorlu bir süreç diyebilirim. İçinde yaşadığımız toplum normları dolayısıyla sünnet, üzerinde pek düşünmeden kabul ettiğimiz bir eylem. Dini hissiyatımızı bir kenara atarsak, sünnet dediğimiz şey erkeğin bir uzvunun kesilip atılması, bir anlamda kişinin vücut bütünlüğünün bozulması, sakatlanması değil mi? Üstelik bunu ona sormadan, tamamen toplumsal içgüdü ile “zamanı geldiğinde” otomatik olarak yapıyoruz. Bizce normal yani… Sünnet olmadığını bildiğimiz erkek çocuk sahibi arkadaşlarımıza “ee ne zaman sünnet olacak?” falan diyoruz ama meselenin özünü pek de düşünmüyoruz. Lakin söz konusu, karnımda taşıdığım evladım olunca beni bir korku sardı… Doğuma bir iki ay kala eşimle uzun uzun tartıştık, ben yaptırmayalım, ileride kendi karar versin dedim. O bebekken yaptıralım, ileride canı acımasın dedi. Günün sonunda o kazandı…

Doğumun ertesi günü bebeğimi sünnet ettirdik, o kıpkırmızı çileğe baktıkça inşallah yanlış yapmamışızdır diye üzülüp durdum ama ekstra bir durum olmadığı müddetçe burada yaşayacağımıza göre sanırım günün birinde zaten yaptıracaktık.

Gelelim yenidoğan sünneti artı ve eksilerine…

Aslında eksi olarak vicdani sorumluluk dışında bir şey sayamayacağım. Bir de alt bakarken biraz daha hassas davranmak gerekiyor. Artıları ise :

  1. Bebekler doğduktan sonra 3 gün kadar acı hissetmezmiş, umarım gerçekten hissetmemiştir. Sadece kremle uyuşturup yapıyorlar, işlem de iyileşme süreci de çok kısa sürüyor.
  2. Bezin içinde çişin antiseptik ve iyileştirici gücünü kullandık ve çabucak toparlandı. Biz yardımcı olarak sadece ilk 10 gün her altını açtığımızda Bepanthene Plus sürdük, o kadar.
  3. Şu an sünnet derdimiz yok, dilerse büyüdüğünde kutlamasını yapacağız.
  4. Zaten yaptıracaksanız, bebekken kurtulmak en iyisi. Pipiyle vedalaşmak ve sünnet fikrine alıştırmak gibi dertlerimiz olmayacak.

Uygun bir hastanede yetkin bir doktorla karşılaşmanız dileğiyle hayırlı olsun şimdiden 🙂

Yenidoğan Sünneti” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s