Arabada Bebek Var!

61d80192-2b1f-4e99-bf5d-499ca2ac4ae2_1.7e44726bc0be9ff16f6869011a7db142.jpegArabada bebek var veya Baby on board türevi işaretler neden kullanılıyor, hiç düşündünüz mü ?

Michael Lerner adında bir Amerikalı, 18 aylık yeğenini araba ile gezdirirken, araçların onu yakın takip etmesinden rahatsızlık duymuş ve bir ebeveynin çocuğu ile araçta yaşadığı endişeyi fark etmiş. Sonra klasik Amerikalı kafası ile bu endişeyi nakde çevirmenin yolunu aramış ve 1984’te Safety First adında bir şirket kurmuş, 15 senede 158 milyon dolarlık ciroluk bir şirket haline getirmiş…  Güzel fikirmiş, değil mi ? 🙂

Anne olana kadar üzerinde “arabada bebek var” amblemli arabalar hakkında pek kafa patlatmadığımı fark ettim. Sadece trafikte bu amblemi taşıyan bir araç gördüğümde daha hassas davranmaya çalışıyordum. Hiçbir zaman bunun gösteriş olsun diye asıldığını düşünmemiştim, sadece “arabada prenses / prens var” tarzı cinsiyet belirten amblemler gördüğümde ebeveynin çocuğunun cinsiyetiyle gurur duyduğunu düşünürdüm.

Anne olunca işler değişti tabi… İnsanların sabırsızlığı, duyarsızlığı, kabalığı, sürekli klaksona basmaları, yol kesmeleri, ani manevraları vs daha çok gözüme batmaya başladı. “Hu hu, sen tek başına içindeki öküzle yollardasın ama benim yanımda minnoş bir canlı daha var ve onu sarsmak istemiyorum, senin klakson sesinle korkmasını, ağlamasını istemiyorum…”  Evet, yanında bir bebekle trafiğe çıktığında arabada sadece senin olmadığının bilinmesini ve arabadaki diğer canlıya da itina gösterilmesini istiyorsun. Bunu görgüsüzlüğünden değil, her çocuk birbirinden kıymetli olduğu için istiyorsun. Çünkü anne olduğunda birden başka bir kimliğe bürünüyorsun. Ama sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bunun görgüsüzlük olduğunu düşünen, çocuklarımıza neden ekstra ilgi ve özen beklediğimizi anlayamayan bir kesim var(mış) Bu kesime de ben anlam veremiyorum… (Çocuk sahibi olmama ihtimalleri yüksek)

“Arabada bebek var” bence ne demektir ?

  1. Temkinli kullanıyorum çünkü yanımda minik bir can daha taşıyorum. O da, diğer tüm canlılar gibi çok değerli.
  2. Dikkatimi dağıtacak şeyler yapma, makas atmaya kalkma, güvenliğimi riske atma.
  3. Klaksona basma, çocuk uyuyor.
  4. (Allah korusun) Arabadan fırlama riski olan bir kazada etrafta çocuğumu da arayın.
  5. Şu an bebek ağlıyor olabilir, onun stresi içindeyim. Belki de o yüzden yanan yeşil ışığı görmemiş olabilirim.

Aslında toplumca birbirimize saygı duysak hiç ekstra ibarelere gerek kalmaz ama kabalık, anlayışsızlık ve tabi ki cehaletten kurtulamıyoruz…

Şşşş, biraz sessiz olun, arabada bebek uyuyor… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s