Tandem Emzirme

Tandem emzirme, farklı yaşlardaki iki bebeği emzirmek için kullanılan bir terim. Yani emzirme dönemindeyken tekrar hamile kalan annelerin emzirmeyi bırakmamaları ve doğum sonrası iki çocuğu da emzirmeye devam etmeleridir.

Ben bu kavramı yeni öğrendim ve açıkçası çok şaşırdım. Doktor değilim, çok teknik bir dil kullanamam ama normal şartlarda emzirme için salgılanan hormonlar doğumu tetiklediği için düşük riski oluşturuyor diye biliyordum. Haliyle hamileyken emzirmeye devam edilebileceği ve bebek doğduktan sonra da 2 çocuğun emmeye devam edebileceği fikri beni çok şaşırttı. En basitinden, bebeğin ihtiyaçlarına göre anne sütünün formülünün değiştiğini düşünürsek, anne aynı anda nasıl iki ayrı çocuk için ayrı formüller üretebilir ki! Tam bir  mucize… Üstelik emdikçe sütün arttığını düşünürsek, büyük kardeş küçük kardeşe bir kıyak yapıyor ve anneyi de sağma çilesinden kurtarıyor diye düşünebiliriz 🙂

Halk arasında yaygın olan “emzirmenin doğal bir korunma yöntemi” olduğu fikrinin yanıltıcı olduğunu biliyoruz. Demek ki “hamileyken emzirilmez, bebeğine yarardan çok zarar verirsin” fikri de yanlışmış… Hormonlar dolayısıyla sütün tadı değişiyormuş ama bazı bebekler bu tat değişikliğine aldırış etmeden emmeye devam edebiliyorlarmış. Tandem emziren annelerin deneyimlerine göre iki kardeşin emme sırasında kurdukları bağ görülmeye değermiş.

Sağlam bir emzirme savunucusu olarak bu fikri çok sevdim ve henüz tandem emzirme kavramını duymamış anneler için bir kapı açmak istedim. Eminim hamile kaldığı için emzirmeyi bırakacak ve bunun sorgulamasını yapacak pek çok anne, erken doğum veya düşük riski olmadığı müddetçe en azından deneyecektir. Kenarından köşesinden bir çocuğun bile daha çok emmesine vesile olsam ne mutlu bana!

Bu konuda endişeleri olan anneler, cesaret verici bir yazı okumak isterseniz buyrun…

Detaylı bilgi için bkz : Google 

Tandem Emzirme” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s