AVM Tasarımcıları için Çocuk Dostu Fikirler

Alışveriş merkezleri pek çok konuda hayatımızı kolaylaştıran tesisler. Yan yana, çeşit çeşit mağazalar; acıkırsan restoranlar, dinlenmek istersen cafeler, eğlenmek istersen oyun parkları vs. Tüm bunlar güzel, harika… Zaten çok tutan bir fikir olduğu için sadece İstanbul’da bile 100’ü aşkın AVM var. (2016 AYD verilerine göre tüm Türkiye’de 350 civarında AVM var)

Gel gelelim bebek sahibi olduğumuz zaman bir AVM’nin o kadar da hayatımızı kolaylaştırmadığını görüyoruz. Halbuki Türkiye’nin ilk AVM’si 1988’de açılmıştı ( Galleria – İstanbul) ve bugün itibariyle ülkenin 29 yıllık bir AVM serüveni var. Kimi AVM’ler diğerlerine göre bebekli aile kategorisinde daha başarılı lakin hala mükemmele yakın bir avm konsepti yok zannımca…

Neden yok ? Çünkü benim “kesinlikle olmalı” dediğim şeyler, patrona göre bariz alan kaybı! Merkezin her metrekaresinden para kazanmayı hedefleyince, müşteri olarak hakkımız olan “bedava kısımlar” alan kaybı gibi gözüküyor olsa gerek… Oysa aile dostu AVM olmak ancak fark yaratır, alan veya para kaybettirmez. (Bu “kayıp alanları” fırsata çevirmek isteyen zihniyet, yanlış hatırlamıyorsam Aqua Florya’da bebek bakım odalarının girişine gişe koymuştu. Tamam, ona da lafım yok ama o zaman 1 (bir) metrekare alana beni sıkıştırmayın kardeşim, neyse parası vermişiz ne de olsa 🙂 )

Şimdi, küçük çocuklu aileler, anneler babalar, gözlerimizi kapatıp hayal edelim : Her avm’de şu düzenlemeleri yapsalar güzel olmaz mı, ne dersiniz ?

 1. Çocuk / Aile tuvaleti : Çocuğun anne veya babasıyla beraber (veya yanında kim varsa) girebileceği, renkli, eğlenceli bir tuvalet çeşidi olmalı.
  Bu tuvaletlerde en önemli 2 şey : lavabo ve klozetlerin minik boy olması ve diğer tuvaletlerden daha hassas bir şekilde kontrol ve sterilize edilmesi. Çünkü çocuklara laf anlatmak çok zor, gördüğü her yeni şeye dokunmak istiyorlar… Bir de içimizdeki çakalları engellememiz lazım, daha temiz veya daha boş diye oraya akın edebilecek saygısız bir kitle gerçeği var..
 2. Ayrı emzirme odası : Nasıl ki umumi bir tuvalette hep beraber ortaya hacetimizi yapmıyorsak “bebek bakım odası” denen ucube yerlerde de hep beraber emzirmek istemiyoruz kardeşim. “Çok rahatsızsan emzirme örtüsü kullan” diyebilirsiniz, onu ben de düşündüm canlarım, lakin benim oğlum hiç sevemedi o örtüyü… Zaten örtü kullanabiliyor olsam bakım odasında işim ne, gider bir yerlerde rezene çayımı yudumlarken emziririm.  Yapılacak şey çok basit aslında : kadınlar tuvaleti gibi 2-3 bölmeli bir alan yaratacaksınız, her biri mümkünse bebek arabası girecek kadar geniş olacak ve her birinde bir adet koltuk olacak.
 3. Ayrı alt bakım odası : Emziren ve bebeğini göğsünde uyutan annelerle 2-3 yaşında, kıpır kıpır kıçı bokluların aynı odada olması alt bakmaya çalışan anne için tam bir stres sebebi. Çocuk zaten altına bakılmasını istemiyor, kaçmaya çalışıyor, bağırıyor. Sen sessiz olmaya çalıştıkça daha çok gürültü çıkıyor… Oysa ki birkaç alt bakım istasyonunu yan yana koyup ayrı bir oda yapmak çok mu zor ? Bence değil.
 4. Bakım Odalarında Bezmatik : Bazen bakım çantamızdaki malzemeleri yedeklemeyi unutabiliyoruz, ıslak mendil veya bez gibi. Kadınlar tuvaletindeki pedmatikler gibi, bakım odalarına da bezmatik lazım. Her bedenden gelsin. Malzeme stoğu çok zorlayacaksa 2 ana bedene kadar düşürsünler, bebeğimizin kilosuna göre seçelim.
 5. Acil Durum Kiti : Sizde de oluyor mu, “yarım saat için bakım çantası taşımayıvereyim, daha şimdi kakasını yaptı zaten” kafası ? Peki sizin yavrunuz da tam bu fikrin göbeğine kakasını salıveriyor mu ? Benimkiler birkaç kez yaptılar, ben uslandım ama henüz uslanmamış bir anne olabilir. Küçük bir kutuda yenidoğan ıslak mendili, orta boy bez, numune boy krem, küçük bir alt açma bezi toplasalar; bunları yine otomatlara koysalar, bozuk para ve kredi kartı ile alabilsek…
 6. Acil Bebek Arabası : Çocuk milletinin ortak özelliğidir : parka götürürsün, üç saat deli dana gibi koşturur, asla yorulmaz; senin 3 dükkanda toplam yarım saat işin vardır ama o yorulur, sıkılır, acıkır, susar… Acıkma, susama kısmı kolay çözülebilen meselelerse de yorulma ve uyku kısmı kesinlikle cinnet sebebi olabiliyor. Bu konuda dayanıklı baston pusetler 0-6 yaş çocuklarımız için can kurtaran vazifesi görebilir. Kendi arabanı getir kardeşim dersen, bagajda var zaten ama zamanı doğru kullanmak ve enerji kaybını aza indirgemek gibi kavramlar da var. Yani otoparka geri dön, arabayı al, çocuğu oturt, işini gör, bagajı yerleştir vs. (nedense arabadan inerken asla pusete binmeyi kabul etmez bu canavarlar 🙂 ) Ayrıca 4-5 yaşındaki çocuğu için herkes baston taşır mı?  Sen anne olarak umumi bir arabada çocuğunu gezdirir misin? desen, tercih etmem, ama edebilirim de 🙂 Ortamda uygun alet edevatın bulunması iyidir. 5-10 bebek arabası masrafı çıktı diye avm batacak değil ya 🙂
 7. Çocuk Emanet Sistemi : Otellerde var, çocukları 3 yaşından büyük aileler için büyük kolaylık. ( Çocuğunuzun da yabancı ortama direkt uyum sağlayabiliyor olması lazım tabi… ) Bu sistemi çok iyi denetim koşulları ile AVMlere uyarlasak ? On dakikalık işimizi bir saatte görmesek, nasıl olur? Mesela avm içi kapalı devre bir sistemle çocuğumuzu telefondan gözetleyebilsek? Renkli, cam bir odaya birkaç televizyon koysalar ve başında bulunsalar bile yeter. Zaten çocuğunuzu ancak yarım saatliğine bırakırsınız.
 8. Ücretsiz oyun – dinlenme alanları : Belediyelerin parklara koyduğu sağlıklı yaşam üniteleri gibi birkaç taşınmaz oyuncak koysanız, etrafa da yorgun anneler için  birkaç bank, işte oldu… Çocukları da, annelerini de mutlu etmek bu kadar kolay!
 9. Yürüyen merdivenlere alternatifler : Sizi bilmem, ben bebek arabasını yürüyen merdivende kullanmayan cins bir ebeveynim. (Olması gerektiği gibi) Hal böyle olunca dakikalarca asansör beklemek kaderim oluyor, sırf bu yüzden bile avm’ye gitmeyi sevmiyorum. Bu noktada rampa gibi asansöre alternatif ulaşım kanalları lazım. Doğru eğimlerde rampa yapmak sadece bebekli aileleri değil, tekerlekli sandalye kullananları da sevindirecektir zira aynı rezaleti onlar da yaşıyor.
 10. Asansör sayısını artırmak : Asansörlerin yanında bir tabela var, “asansörlerimiz yaşlılar, engelliler, hamile ve çocuklu bayanlar içindir” diyor 🙂 Peki asansörden kimler iniyor ? Yürümeye üşenen her yaş grubundan insan… Hele ki ortamda sadece 1 tane asansör varsa, o gencecik çocukları asansörde görmek beni deli ediyor.. Çözüm nedir? Binenlere in diyecek halimiz olmadığına göre talebe göre  arzı artıralım. Projeye birkaç tane daha asansör eklemek bu kadar zor olmasa gerek..

İlk etapta aklıma gelenler bunlar… Sonra yeni ihtiyaçlara yönelik edit de yapabilirim 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s