Mama Sandalyesi Gerekli mi?

Yemek sizin için ne ifade ediyor ?

Benim için tüm ailenin toplandığı, lokma aralarında muhabbet edildiği, yemeği yapana methüsenada bulunulduğu, ortalama yarım saatlik bir zaman dilimidir. Yemeğin yenme  kısmı on dakika sürse bile yemek sofrasında aile sohbetine zaman ayrılır. En azından benim için böyle..

Babam yaz – kış eve 8-9 gibi gelirdi; annem de yemek yedirmez, bizi bekletirdi. Şimdi düşününce akşam 7’den sonra hiçbir şey yemememizi öğütleyen “sağlıklı yaşam”cılara göre, çocuklarına geç vakitte yemek yediren annem bilinçsiz, sorumsuz bir canavar  olabilir ama bence doğru saatlerde yemek yemekten daha önemlisi, doğru vaatlerde aileyi birleştirmektir. Bu anlamda annem, süperdir candır. (Ayrıca şu ana kadar ayrı saatlerde veya ayrı odalarda yemek yiyen bireylerin oluşturduğu ailelerde, pek aile bağı göremedim. Bu bir tesadüf mü ?  )

Yemek aileyi bir araya toplayan bir süper güç olduğuna göre, doğumdan itibaren bebeği ana kucağına koyup sofraya getirebilirsiniz. İlk dönem sadece masanın yanında ana kucağında durabilir, maksat beraber olmak. Oturmaya başladıktan sonra ise mama sandalyesi şart.

joie

Joie Mimzy Mama Sandalyesi

Eğer eviniz / mutfağınız müsaitse iri hatlı  hantal görünümlü olanları tavsiye ederim. Bu tip mama sandalyelerinin yüksekliği, sırt eğimi, masa uzaklığı, ayak basamağı falan ayarlanabiliyor ve yere daha sağlam bastığı için devrilme riskini azaltıyor. Ayrıca mama sandalyesi sadece yemek için değil, bazen de çocuğun güvenli bir yerde oturması anlamına geliyor. Mesela çocuğu sandalyesine oturtup kemerlerini takıp yemek pişirebiliyorsunuz, duşa girebiliyorsunuz. Çocuğuna kendi bakan tüm annelerin ortak sorunu hiçbir şeye vakit kalmıyor olmasıdır. Daha güvenli bir mama sandalyesi ile peşinden koşturmaya gerek kalmadan hem çocuğunuzda beraber olabilir, hem de işinizi görebilirsiniz. Çocuğunuz oturduğu yerden bir şeylerle uğraşabilir hatta uyuyakalabilir, sırt eğimini yatış pozisyonuna getirip işinize devam edebilirsiniz. Tüm bu faydalarının yanında evet, çok yer kaplıyor ve ortalama 3 yıl kullandıktan sonra bir kenara atıyorsunuz. Bir de rahat silinebilmesi için yaptıkları kılıflar çocuğu çok terletiyor, yemek dışı kullanım için ince bir minder kullanmanızı öneririm.

antilop

Ikea Antilop Tepsili Mama Sandalyesi

Eviniz müsait değilse veya mama sandalyesi için ayırdığınız bütçe kısıtlıysa Ikea Antilop tepsili mama sandalyesi çok ideal. Sandalyenin ayaklarının kapladığı alana alışana kadar çarpıp duruyorsunuz ama sonra sıkıntısız kullanırsınız. Diğer bebek araçlarından farklı olarak mama sandalyesi seçiminde şanslı olduğumuz şey şu ki restoran ve kafelerde birçok marka modeli deneme şansımız oluyor. Plastik, hafif ve ucuz olan bir sürü modelde bebek 1 yaşını geçtikten sonra rahatlıkla kemerden kurtulabilir, ayağa kalkabilir veya kendini devirebilir. Bu model ise hem ekonomik, hem de görece daha güvenli.

Eviniz gerçekten hiç müsait değilse veya bebeğinizle ev gezmelerine çok çıkıyorsanız muhakkak portatif mama sandalyesi edinin. Ben Chicco Mode kullanıyorum ama birçok markanın benzer ürünü var. Bu ürün anneanne, babaanne gibi sık sık gittiğimiz ama evlerinde mama sandalyesi olmadığı için bebekle sıkıntı yaşadığımız yerlerde tam bir can kurtaran görevi görüyor. Bebeğiniz çok dombili değilse aşağı yukarı 2 -2,5 yaşına kadar sıkıntısız kullanırsınız.

chicco

Chicco Mode Portatif Mama Sandalyesi

Mama sandalyesi almadan önce şunları unutmayın : 

  • Mama sandalyesi, çocuğun ailesi ile güvenli bir şekilde yemek yemesine fırsat verdiği için önemli ve gerekli bir araçtır.
  • Çocuğunuza mama sandalyesi alışkanlığı kazandırırsanız restoran, kafe gibi yerlerde peşinden koşmak zorunda kalmazsınız.
  • Mama sandalyesi sadece yemek yemek için değil, etrafa pek dağılmasını istemediğiniz hamur, boya, vb için de uygun bir aktivite alanı sunar.
  • Mama sandalyesi kılıfları, leke tutmaması için rahat silinen ama sağlıksız bir kumaştır ve çocuğunuzu terletir. Çocuk, sandalyesinde vakit geçirmekten hoşlanıyorsa minder veya en azından havlu sermenizi tavsiye ederim.
  • Mama sandalyesi size dinlenme veya kendi işinizi görme imkanı sunar. Çocuğu 5 noktadan kemerle bağlayıp işinize bakabilirsiniz.
  • Bebek araçları konusunda pek ikinci el önermem ama bu konuda ekonomik ama az gelişmiş sıfır bir ürün yerine, daha gelişmiş ama ikinci el, temiz kullanılmış bir model tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s