Anne Sütü vs Formül Mama

Anne sütü ile formül mamayı kıyaslayıp, her birinin artılarını eksilerini bulup bir liste  sunacak değilim. Zira böyle bir liste , günün birinde tek bir bebeğin bile anne sütü almasına engel olsa kendimi suçlu hissederim. Ben mamayı anne sütüne alternatif olarak değil de, ancak tamamlayıcı olarak görüyorum. Hatta tüm anneler böyle düşünür sanırdım ta ki “emzirmek hoşuna gitmediği” için yeni doğmuş bebeğine mama vermeyi tercih eden bir anneyle tanışana dek… Bir bebek hiç anne sütü almayabilir, bir şekilde hep mama ile beslenmesi gerekebilir ama süt olmadığı için veya mecburi bir durum olduğu için mama vermekten bahsetmiyorum, sütü olduğu halde emzirmemeyi tercih etmekten bahsediyorum… Bu fikir bana enteresan geliyor, aradan kaç zaman geçti hala daha anlayamıyorum.

Anne sütü mucizedir. Doğanın, bebeğini aylarca bedeninde saklayıp her şeyden korumuş olan anneye bebeği dışarı çıktıktan sonra da onu koruyabilme şansını içilebilir halde sunmasıdır. Her annenin kendi bebeğinin sağlık ve büyüme ihtiyaçlarına göre özel ürettiği, hatta aynı annenin başka bebeği için bile farklı malzemelerden, farklı bileşimde ürettiği; anlaşılması güç, sindirilmesi kolay bir besindir.

Anne sütü bir annenin bebeğine verebileceği en sağlıklı besin, emzirme de bir annenin bebeği ile geçirdiği en özel anlardır. Lakin olmayınca olmuyor.. Elinizden gelenin en iyisini yapsanız da memenizden gelenin en iyisini yakalayamıyorsunuz bazen. Maalesef her şeyi kontrol edemiyorsunuz. Hala daha bebeklerimi yeterince emziremediğimi düşünüp içleniyorum lakin yapacak bir şey yok. Hal böyle olunca, iyi ki formül mamalar var diye düşünüyorum. Ya olmasa ?  Yenice doğmuş küçük, savunmasız, yaygaracı ve aç bebeğimizi nasıl sakinleştirebilirdik ki ?

Anne olmadan önce düşünüp idealize ettiğim küçük anne dünyasında, elbette iki sene boyunca sorunsuz emen bebekler ve varoluş sebebi tamamen süt yapmak olan, büyüklüğünden bağımsız olarak komple süt bezleriyle dolu memeler vardı. Sonra benim ideal anne sütü dünyam yerle bir oldu… Kesinlikle anne sütü fanatiğiydim, çocuğuma sadece anne sütü verme konusunda çok inatçıydım, sırf süt yapan yiyecek içecekler yüzünden doğumdan sonra 10 kg aldım! Süt üretimi için tonla şey okuyup çeşit çeşit  yöntemler denediğim halde iki bebeğimi de üçüncü aydan sonra mama ile desteklemek zorunda kaldım. Üçüncü ay emzirme açısından biraz kritik bir ay, çünkü uzmanlara göre üçüncü ay memelerin kontrolsüzce çalıştığı iki aydan sonra bebeğin kapasitesine göre üretimi düzenlediği ay. Fakat bence iki ay kontrolsüzce çalışan memeler biraz yorgun düşüyor ve kendilerini inzivaya çekiyorlar. Yoksa bebeğime raparap yettiğini bildikleri halde üretimi kısmalarının bir sebebi olamaz. 🙂

Gelelim işin karşılaştırma kısmına :

Anne sütü :

 • Hazırlama derdiniz olmaz, her zaman uygun sıcaklıkta ve yanınızdadır.
 • Organiktir, doğaldır.
 • Ekonomiktir.
 • Formülü, bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir böylelikle bebeğinizin tüm gereksinimlerini karşılayarak daha sağlıklı gelişmesini sağlar.
 • Domates, limon, erik gibi asidik şeyler yemediğiniz sürece bebeğinizin pişik olma ihtimali çok azdır.
 • Emzirmek, anneden başka kimsenin kuramadığı bir iletişim anıdır. Tamamen size özeldir, bağlılık geliştirmenize yardımcı olur.
 • Sütünüz bebeğinize dokunabilir ve fışkıran kaka, kilo kaybı gibi istenmeyen sonuçlarla boğuşabilirsiniz.

Formül Mama : 

 • Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda yanı başınızdadır, sadece kaynatılıp soğutulmuş su ile hazırlanır.
 • Emzirmeye uygun olmayan bir ortamdaysanız veya bebeği kısa bir süre yanınızdan ayıracaksanız mama ile karnını rahatça doyurabilirsiniz. (Bu noktada sağılmış anne sütü de mantıklı bir çözüm oluyor)
 • İşiniz varsa bebeğinizi başka biri besleyebilir.
 • Bebeğiniz daha uzun süre tok kalır, çünkü anne sütü gibi hemen sindirilmez. (Bu yüzden kabızlık sorununa yol açabilir. )
 • Aldığınız markaya güvenseniz de içeriğini asla bilemezsiniz.

Günün sonunda uzun süre emziren annelerin övündüğü, az emziren veya emziremeyen annelerin kendini eksik hissettirilmeye çalışıldığı, enteresan bir anneler dünyasında yaşıyoruz. Benim fikrim şu :  çocuğumuza anne sütü vermeye çalışalım, yetersiz geliyorsa süt artırmak için disiplinli bir şekilde uğraşalım, doğru yiyecekleri ve doğru sıvı miktarını tüketelim, sağma makinelerini kullanalım, uykumuza dikkat edelim, moralimizi yüksek tutalım, amaaa süt yine de olmuyorsa bebeğimize uygun bir mama kullanıp yolumuza devam edelim. Uzun süre emzirmek iyi  annelik yapmak anlamına gelmiyor, annelik serüveninde yolumuz çok uzun; önümüze bakalım.

Stressiz emzirmeler veya beslemeler dilerim herkese!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s