Bebek Bezi ve Koku Sorunsalı

Bebek bezi, eski tip çocuk alt bakım ürün ve prosedürlerini düşününce resmen birçok annenin feryadına yetişmiş, kutsal bir üründür. Yok ara bezi al, dik, kaynat, her kirlendiğinde kaynat, her gün ya da gün aşırı kaynat, bir gece kaynatmaya üşen, kurtlansın, kurt temizle falan… Bundan 40-50 sene önce bir annenin 4-5 çocuk doğurduğunu düşünürsek yeni bir bebek tonla ek iş demek oluyormuş. Bu yüzdendir ki  30 sene önce Prima Türkiye pazarına girdiğinde birçok anne bu süper pahalı ama can kurtarıcı ürünü kullanabilmek için dişinden kovuğundan artırıp gerekirse hayat standartlarından bile fedakarlık etmiştir.

Aradan yeterince zaman geçip bebek bezi teknolojisi geliştikçe, diğer markaların da pazara girmesi ile bebek bezi ucuzlamış ve toplumun her kesiminde kullanılmaya başlanan, bebek sahibi olanların zaruri ihtiyaçlar listesine doğrudan giren bir ürün haline gelmiştir. Tabi ki bebek bezi bu kadar temel bir ihtiyaç haline gelip tabana yayıldıkça beraberinde tonla sorunu da getirmiştir. Ne mesela ? Tıpkı Ikea’nın dünya çapında boşanma oranlarına olan dolaylı katkısı gibi bebek bezi, ıslak mendil benzeri  tüm kullan-at ürünleri içimizde bir yerlerde kıymet bilmezliği ve boşvermişliği pekiştiriyor, tek sebep bu olmasa da toplumsal düzeyde umursamazlaşıyoruz. Başka ne mesela ? Mesela çevresel sıkıntılar. Bebek bezini yok edemiyoruz, miniğimizin çişi kakası sağa sola bulaşmasın diye yaptıkları sentetik katmanların doğada çözülmesi yüzyıllar sürüyor. Peki, tek kullanımlık bebek bezleri yerine eski tip bebek bezi kullansak ? Bu sefer de leke çıkarıcı  ve deterjan kullanımı ile su ve topraklarımızı kirletiyoruz. Bu işi çözmenin en pratik yolu fizyolojik olarak yeterince gelişen yani çişini kakasını tutmayı becerebilen çocuklarımıza hemen tuvalet alışkanlığı kazandırmak. Yapıyor muyuz peki ? Hayır. Son dönem çocukların ortalama 3 yaş ve sonrasında temizlendiğini fark ettiniz mi? Çocuklar o kadar rahat ki uygun fiziksel gelişime ulaştıklarında bile bezi bırakmakta zorlanıyorlar. (Burada annelerin rahatlığı da söz konusu 🙂 )

İşin makro boyutunu bir kenara bırakıp ev düzeyinde bebek bezi kullanımına gelirsek, kendim de dahil hazır bebek bezi kullanmanın rahatlığını bir yana bırakıp idealistlik yapacak kadar cesur kadınlar tanımıyorum. Zaten tonla işe koşturduğumuz günlük hayatımızda, ne işimizi kolaylaştırır ve kendimize ayırabildiğimiz dakikaları artırırsa onun peşinden gidiyoruz mecburen. Alt temizliğinde en sağlıklı yol kaynatılmış suya pamuk veya pamuklu bez batırmak iken, yeterince pratik olmadığı için aynı şekilde ıslak mendilleri de seve isteye alıp bebek çantalarımıza koyuyoruz. Peki, kullandıktan sonra bu çöpleri ne yapıyoruz ? Öncelikle kışın bunun çok da problem yaratmadığını söylemeliyim. Olay yazın o bezleri ve ıslak mendilleri ne yaptığımız…

Tek çocuk sahibiyken günlük 5-6 bez atıyordum, hepsini tek poşette biriktirip akşam atıyordum. Bebeklerin biri temizlenmeden ikincisi gelince evdeki günlük bez kullanımı 10-15’e ulaştı. Peki yaz sıcağında 10-15 bezi nerede biriktirebiliriz ? Balkon desem olmaz,  zira evdeki miniklerin biri yürüyebiliyor ve balkon, çıkmasını istediğim bir yer değil. Banyo çöpü desem, yıkandığımız yer. Mutfak çöpü desem yemek yaptığımız yer. Kiler desem orada sakladığımız şeylere yazık. En sonunda çareyi Korbell’de buldum. 321877236701-4  İlk gördüğümde “Allahım saçmalığa bak, insan neden sadece bebek bezi atmak için ayrı bir çöp kovası alır ki? Bir de dünyanın parası!” diye düşünmüştüm. Sonra iki bebeğin beziyle baş edemeyip ürün yorumlarına güvenerek bir tane edindim. Şimdi “iyi ki almışım” diyorum. Çünkü ;

  • Oturma odasında durmasına rağmen odamızda rahatsız edici bir koku yok. (direkt yanına oturmazsak tabi 🙂 )
  • Özellikle kışın bezi atmak için balkona çıkmak zorunda kalmıyorum.
  • Yazın bezi nereye atsam da kokmasa diye düşünmek zorunda kalmıyorum.
  • Temiz ve şık gözüküyor.
  • Poşet değiştirme işi çok pratik bir şekilde çözülmüş.
  • Üzerinde kilit sistemi var, kapaklı olup ayakla açılan herhangi bir çöp kovasının yanında fark yaratıyor.
  • Dolmasını beklemeye gerek kalmadan, poşetini uygun boyda kesip atabiliyorsunuz. Poşeti kesmek için makas aramanıza gerek yok, entegre bıçağı var ama çocuklar bir şekilde kapağı açsa bile tehlike teşkil edecek şekilde yapılmamış.
  • 16litrelik olan küçük boyu bile hemen dolmuyor, sürekli boşaltmak zorunda kalmıyorsunuz.

Eksi yönleri olarak görece pahalı olmasından başka bir de kesin çözüm olmadığını söyleyebilirim. Sonuçta içine kakalı bez koyuyorsunuz, kokuya ne kadar engel olabilir ki ? Buna rağmen ilk dönem yaşadığım koku sorunsalını düşünürsek beni bir hayli tatmin etti. Bence alınır. Özellikle de birden fazla bebeğin olduğu, bir şekilde bez sorunsalının yaşandığı evlere şart.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s