Oto Koltuğu Seçimi

Puset seçiminden sonra en önemli seçimlerden biri oto koltuğu seçimi. İyi haber : seçmesi görece daha kolay. Çünkü konuyla ilgili çok fazla marka yok ve ayrıca oto koltuğu konseptinizi seçtikten sonra geriye sadece birkaç marka arasında karar vermeniz kalıyor.

Öncelikle oto koltuğu nedir ? Sizce oto koltuğu; bebeği arabada sabit tutan, sağı solu karıştırmasını engelleyen kemerli bir oturaksa gidip istediğiniz ürünü alabilirsiniz, hatta seçiminizi yaparken koltuğun rengi arabanızın rengine uyuyor mu, onu baz alın.

Oto koltuğunu bir güvenlik önlemi, Allah korusun bir kaza anında canınızı ciğerinizi  hayatta tutacak ulvi bir koltuk olarak görüyorsanız, buyurun başlayalım:

Toplamda iki çocuk için 3 farklı marka / model araba koltuğu kullandım. Bunlardan ilki Besafe idi.  Ana kucağımızın kalitesinden çok memnun olduğum için çok fazla araştırma yapmaya gerek duymadan, güzel bir Şubat indiriminde (Şubat ayı çeşitli bebek mağazalarının indirim ayıdır, her gün ayrı bir kategoriye %28-30 oranında bir indirim koyarlar, aklınızda olsun 🙂 ) Besafe iziComfort X3 Isofix alıp geçtim.

Besafe iziComfort X3 Isofix 9 – 18kg

lBAF-528101_1x3İnsan bazen bazı markalara sempati duyuyor ve çok fazla araştırmaya gerek duymadan, başka markalarla riske girmeden, bildiği yolda yürümek istiyor. Benim bu koltuğu seçme sebebim tam olarak buydu, ana kucağından memnundum, oto koltuğunun da aynı marka olması gayet normaldi benim için.

Artıları :

 1. Çok sağlam malzemeden üretilmiş, sadece dokunduğunuzda bile güveniyorsunuz.
 2. ADAC gibi güvenlik testlerinden iyi notları var.
 3. Yüksek olması sebebiyle çocuğu yan darbelerden koruyor, ayrıca çocuk dışarıyı daha rahat görebiliyor.
 4.  Ayak desteği ile daha sağlam kurulum yapıyorsunuz, kaza anında çocuğun  sarsıntıyı hissetmesi en aza indirgenmiş.
 5. Kafa desteği, kaza anında çocukla beraber hareket ederek darbelere karşı kafa ve boynu koruyor.
 6. Piyasada öne yönelimli olarak kullanılan modeller arasında en çok yatabilen modellerden biridir, hatta belki en çok yatandır.

Eksileri :

 1. Koltuğun yüksek olması iyi bir şey olsa da çocuğu içine oturtmak çok çok çok zor. Özellikle basık bir arabanız varsa. Bu koltuğun en rahat kullanılacağı araba tipi bence SUV.
 2. Koltuğu tek elle yatırabilmek varken hala makara çevirmek nedir arkadaş, bu nasıl antikalık? Ben mesela kızım 13 aylıkken tekrar hamile kaldığım için bir süre sonra bulantıdan arkada, onun yanında oturamaz oldum. O uyuduğunda mecbur arabayı durdurduk,  babası indi, kapıyı açıp kurmalı sistemden çocuğu biraz yatırdı. Yaz-kış bu bir işkence…

Baktık bu iş böyle olmayacak, güvenlik çok önemli ama kullanım rahatlığı da çok önemli. Bu sefer cidden araştırarak bir şey almaya karar verdim.

Cybex Aura Fix 9 – 36kg

Kızım minyon bir bebekti, 9 kg olana kadar 8-9 ay büyümesi gerekti. Ondan sonra Besafe oto koltuğumuzu kullanmaya başladık ama kullanıcı dostu olmayan iki özelliği nedeniyle (yükseklik ve yatış ayarı) koltuğu değiştirmeye karar verdik. Bu arada benim arabamdaki küçük oto koltuğunda (birazdan bahsedeceğim Koala) kızımın yatarak değil oturarak uyumak istediğini fark ettim, böylece yatış pozisyonu aradığım kriter olmaktan çıktı.

cybex_aura_fix_9-36_kg_rumba_red_oto_koltugu_2000x.jpg

İstanbul, İzmir gibi internetten bulduğunuz her ürünü hemen gidip görme fırsatınız olmayan şehirlerde yaşıyorsanız her kararınız biraz risk taşıyor demektir. Bu riskleri en aza indirgemek için mümkün olduğunca ürünü kullanan birilerinden tavsiye almaya yani oturduğum yerden blog, forum, ürün yorumu vs okumaya başladım. İlk başlarda Cybex pek tanıdığım bir marka değildi ve kafamda Britax Römer Advansafix vardı. Fakat araştırdıkça ön yastığın güvenlik açısından ciddi fark yarattığını, bunu yapan da sadece birkaç firma olduğunu fark ettim. Burada Cybex satan bir yer bilmediğim için hemen distribütörünü (Opera Istanbul)  aradım,  onların yardım ve yönlendirmeleri ve tabi ki o sırada yaptıkları süper kampanya ile Aura Fix almaya karar verdim. Aslında 2 çocuğum olduğu için aynı model 2 tane almayı planlıyordum ama Aura Fix biraz büyümüş çocuklar için ideal . Yani ne kadar 9-36kg dese de, 11kg lık oğlum şimdi bile küçücük kalır içinde. Yine adalet takıntım dolayısıyla oğlum büyüyene kadar şimdiki 9-18kg koltuğuna oturtuyorum, sonra ablasıyla aynı olacak.

Artıları :

 1. Birçok güvenlik testinden iyi değil, çok iyi puan almış bir ürün. Önündeki yastık kesinlikle güven veriyor. cybex_aura_fix_9_36_oto_koltugu_adac_carpisma_testi_2000x
 2.  Ürün sağlam ve kaliteli duruyor.
 3. Kumaşı çok güzel, çocuk içinde çok terlemiyor. Daha doğrusu terliyor tabi ama ekstra terlemiyor diyelim.
 4. Önden yastıklı model olması dolayısıyla hem güvenlik açısından iyi, hem 5nokta emniyet kemeri gibi çocuğa doğrudan değen bir kemer olmadığı için sıkılmıyor, kollarından kemeri çıkarmıyor, hem üzerine yaslanıp uyuyabiliyor, hem oraya oyuncaklarını koyup oyun oynuyor. Yastık iyi bir şey yani 🙂
 5. Biz aldığımızda kızım 1,5 yaşındaydı, 12-13 kiloydu ama 9-18 kg koltukta sıkış sıkış duruyordu. Bu koltukta ise boş yer kalmamasına rağmen ferah ferah oturuyor.

Eksileri :

 1. Oto koltuğuna çocuğu oturtup önüne yastığı yerleştirip sonra da arabanın emniyet kemeri ile bağlamanız lazım. Yani arabanın içine eğilip kemeri çekiştirip yerine takmanız lazım. Evet, her seferinde beliniz kopuyor ve alışana kadar biraz uğraştırıyor.
 2. Çocuk biraz büyüyüp mesela 2,5 yaşına gelince emniyet kemerini kendi çıkarabiliyor. İlk çıkardığında paniğe kapılmıştım , sonra kural koyup düzenledik.
 3. Yatma fonksiyonu yok, çok hafif bir kaykılma var ama çok yeterli olmuyor. Neyse ki benim kızım arabada yatarak uyumaktan hoşlanmadığı için bizde sorun olmuyor ama belki bunun biraz gelişmiş versiyonu Cybex Pallas M Fix   bu konuda daha mantıklı olabilir.

Koala Evofix 9-18 kg

Kızımı doğurduğum sırada tek kapı, hatchback bir arabam vardı. Ufaklık 8-10 ay boyunca ana kucağı ile sağ ön koltukta seyahat ettiği için bunun sıkıntısını hiç çekmedim. Bebeğiyle yalnız takılan anneler için önerim, sağ ön koltuğun airbag özelliğini kapatıp ana kucağını bebeğin yüzü size bakacak şekilde arabaya sabitlemenizdir. Yalnız airbag i kapatmayı sakın unutmayın, çok önemli. Bebek biraz büyüyüp arkaya, oto koltuğuna geçince de öndeki airbag özelliğini açmayı unutmayın, çok önemli 🙂

Evettt, bebek biraz büyüyüp arkaya, oto koltuğuna geçince dedik, değil mi ? İşte hikaye burada başlıyor… Benim güzel, tek kapılı arabama oto koltuğu nasıl monte ederim ? Hangi oto koltuğunu monte ederim ? Bir kere arka koltukta isofix bağlantı yeri var mı ? Allahım, arabamı mı değiştireceğim ? Ama çok seviyorum onu… Kız da önde oturmaya devam edemez, çocuğun ayakları taşıyor… Off, ne yapacağım ben şimdi ? Derken… b_koala_122014_00228_1Joker’de Evofix’i gördüm, o kadar kompakt bir tasarım ki görür görmez çok sevdim. Bir yanım “ama daha bilindik, daha güvenli bir şey alsana” diyor, bir yanım “bu koltuğun boyutları çok ideal, farkında mısın?” diyor, oradan satış görevlisi “bu marka zaten Römer’in distribütörünün markası, aynı teknolojiyi kullanıyorlar” diyor. (Bu kısım hikaye tabi) O sırada Römer’in Trifix modeline baya benzediğini fark etmiş olsaydım onu alırdım. Eve gidip biraz araştırdım, çok da kötü olmayacağına karar verdim ve aldım.

Artıları :

 1. Çok kompakt bir tasarımı var, küçük arabalar için ideal.
 2. Tek elle bebeği yatırabilir, kaldırabilirsiniz.
 3. Hem isofix, hem top tether ile arabaya sabitleniyor. Koltuk kıpırdamıyor bile.
 4. Avrupa Standardı ECE R 44/04‘ e uygun olarak dizayn edilmiş, testlere tabi tutulmuş ve sertifikalandırılmış. (Bu sertifika nedir ?)

Eksileri :

 1. Bir sene dolmadan yan darbe önleyici köpük yerinden çıktı.

Oto koltuğu alırken…

Güvenlik Yastığı mı, 5 Noktalı Emniyet Sistemi mi ?

İki modeli de kullandım, ikisinin de kendince artıları var lakin bence güvenlik yastığı daha güvenli ve rahat. Evet, takmaya alışmak biraz zaman alıyor, ayrıca çocuğu çıkarırken yastığı çıkarıp koyacak yer arıyorsunuz. Çocuk biraz büyüyünce emniyet kemerine ulaşıp kendini çözebiliyor. Çocuk arabada değilken yere düşebiliyor, kirleniyor (kılıfını çıkarıp yıkayabilirsiniz tabi) ama yine de çocuğu çok sıkmadan güvenlik sağlıyor. Üzerinde oyuncakları ile oynuyor. Bazen yastığa kapanıp uyuyor… Çok sıkılgan bir çocuk olmasına rağmen yastıklı oto koltuğunda hiç sıkılmadan, boğulmadan, “çıkar şunu” demeden oturabiliyor.

5 noktalı emniyet sistemi çok derli toplu bir sistem. Çocuk arabalarındaki gibi çocuğu oturtup pıt pıt kemerlerini bağlıyorsunuz, ek parça yok. Bence tek sorun, çocuğun biraz büyüyünce kollarını kemerden çıkarabiliyor olması. Böylece 5 nokta yerine 3 nokta emniyet kullanmış oluyorsunuz ve bu da yeterince güvenli değil.

Oto koltuklarının bir son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz ?

Ben ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Bu yüzden oto koltuğu alırken üretim tarihine bakmayı unutmayın. Tabi ki büyük çocuktan küçük çocuğa geçen oto koltuklarında da tarihi kontrol etmekte fayda var, belki de çocuğunuzu düşündüğünüz kadar korumuyorsunuz.

Bir de birçok ürünün aksine  aynı paraya daha iyi bir markanın ikinci el ürününü almak, oto koltuğu alırken çok tavsiye edilmiyor. Bunun bir sebebi son kullanım tarihi. Bir başka sebebi de kullanımdan kaynaklanan deformasyon. Sizden önceki kullanıcının kaç sene ve hangi şartlarda kullandığını, koltuğun kazaya maruz kalıp kalmadığını, vs bilemiyorsunuz. Bu riske girmektense maddi durumunuza göre, gerekirse daha orta kalite bir koltuğu sıfır almak çok daha mantıklı bence.

cybex_sirona_m_i-size_bebek_oto_koltugu2Umarım benim gibi birkaç koltuk almaya gerek kalmadan tek seferde uygun koltuğu bulursunuz.

Son olarak benim deneme fırsatım olmadı ama çift yönlü kullanılan oto koltukları da iyi diyorlar, bir araştırın isterseniz 🙂 Bebeğiniz oturduğu yerden uyuyamıyorsa veya onun iki büklüm hali içinizi çok acıtıyorsa ters pozisyonda bebeği daha fazla yatırıp keyifle seyahat edebilirsiniz. (Ayrıca olası bir kaza anında yola ters olması çocuğun yaralanma riskini azaltıyormuş. )

 

Oto Koltuğu Seçimi’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s