Sanal Anneler

Günümüz annesinin kesin yapmak zorunda olduğu bir sanal alem listesi var :

  • Instagram – Facebook vb sosyal medya sitelerinde çocuğunun her şeyini paylaşmak. (Günümüz anneanne – babanneleri de o fotoğrafların altına “yavrum, balım, canım” diye yorum yapacak)
  • Hamilelik, doğum, yenidoğan, 8-10aylık dönem, 1.yaş ve her yaş günü için özel fotoğraf stüdyolarında (doğum yerinde tabi 🙂 ) çekim yaptırmak ve tüm resimleri sosyal medyada paylaşmak. (Bu türe mensup anneler birkaç sene önce yine konsept çekim yaptırdıkları nişan, düğün, balayı resimlerini paylaşıyorlardı) (Bir tane paylaşmak sayılmaz 🙂 )
  • Çocuğun adına hesaplar açıp her gün paylaşımda bulunmak ve altına çocuğun ağzından bir şeyler yazmak
  • Blog açmak ve çocuğunun her şeyinden bahsetmek
  • Çocuğuna çok aşık olmak ve bunu abartılı kelimelerle ifade etmek
  • En pahalı marka çocuk ürünlerini satın alıp gösteriş yapmak

Sosyal medya denilen illet resmen hayatımızı ve hayata bakış açımızı değiştirdi. Artık bir şeyleri yaparken o anı yaşamaktan çok, o anda neler neler yaptığımızı elaleme göstermeyi düşünür olduk, göstermek için gezer olduk. Kendimi gönül rahatlığıyla bu güruhtan ayrı tutabilirim gerçi. Ben meseleleri uzaktan izleyip cıkcık diyen kısımdayım hala, muhtemelen de konumumu değiştirmeyeceğim.

Geçen gün Sıla konserine gittik, bütün konser boyunca o kadar çok canlı yayın yapıp konseri yayınlayan vardı ki şok oldum. Hadi, nerede olduğunu göstermek istedin, bir video yayınladın, eyvallah; hadi, birine mesajlı şarkı gönderdin, eyvallah; hadi, yarın öbür gün hesaplarında gezerken “aa o gün buradaymışım” demek istedin, anı stokladın, eyvallah da tüm konseri kesit kesit yayınlamak nedir kardeşim ? Kim izliyor ki ?

Aynı şeyi çocuklarının her şeyinde yapan anneler de var. “Bugün çekmece karıştırıyor” , “bugün emekliyor”, “bugün diş çıkardı”, “bugün parmak boyası yapıyor” , “bugün çikolata yedi” “bugün kahvaltısını yere döktü” “bugün etrafa kakasını yaptı” bla bla bla… Yarın çocuğunuz büyüyecek ve sizin onun tüm özel hayatını satır satır herkese gösterdiğinizi görüp kızacak belki.  Belki Truman Show filmindeki gibi kendini kafese kapatılmış hissedecek, izleniyor hissedecek.

Şimdi siz diyeceksiniz ki “sen yapmıyor musun sanki?” Hmm, tamamen sütten çıkmış ak kaşık değilim tabi (ben de günümüz annesiyim, tamam mı? )

Ama dikkat ettiğim şeyler var, mesela paylaşma sıklığı. Belki 2-3 ayda bir , bir resim koyuyorumdur.

Altına kesinlikle “sen benim dünyamsın, dünyanın en güzel çocuğu, yaşama sebebim” gibi abartılı şeyler yazmıyorum.

Çocuklarımı çok çok çok sevmeme rağmen kafayı yemiyorum. Bunu genelde tek çocuk annesi olanlar yapıyor zaten, tüm dünya tek bir çocuğun etrafında dönüyor zannediyorlar. Bir de sanırım “çalışan anne psikolojisi” oluyor, yani çocuğa yeterince vakit ayıramadığı için suçluluk duyup sanal alemde abartılı sevgi gösterisi yapanlar var.nazar-boncugu

Yapmayalım sevgili anneler, çocuğumuzu çok sevdiğimizi herkes biliyor. Kimseye kanıtlamamıza gerek yok. Benim tavsiyem, illaki paylaşmak istiyorsanız çektiğiniz videoları sadece çok yakınlarınıza göstermeniz yönünde. Çünkü nazar denen bir şey var ve gerçek…

Edit : Bir gün olacağını biliyordum ama beklediğimden daha erken gerçekleşti. 8 Ocak 2018 BBC haberine göre İtalya’da 16 yaşındaki bir çocuk, fotoğraflarını sosyal medyada izinsiz paylaşan annesine karşı dava açmış ve mahkeme çocuğu haklı bulmuş. Anne fotoğrafları hesabından silmezse veya yeni fotoğraflar yüklerse 10bin Euro tazminat ödeyecekmiş… Kaynak 

Sanal Anneler” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s